maj 26, 2020 3:25 pm

 

Under hensyntagen til nødvendige smittereducerende forholdsregler, må fysioterapiklinikker nu behandle patienter i samme omfang som før Covic-19. Vi er hos FysioDanmark Odder på vej tilbage til behandling og fysioterapeutisk træning i vanligt omfang. Alle vores fysioterapeuter vil således være på fuld kapacitet igen fra mandag d. 25. maj.

Derudover gennemfører vi fysioterapeutisk holdtræning under hensyntagen til Sundhedsstyrelsens retningslinjer. Dette betyder i praksis at det er muligt at træne på hold med max. 10 deltagere. Afstandskravet er i træningssituationer stadig 2 meter hvilket vi, i de nye rammer på Ballevej 16, ikke har problemer med at efterkomme. Den individuelle egentræning er der endnu ikke lukket op for. Du er dog velkommen til at kontakte os og høre om dine muligheder for at komme i gang med holdaktivitet.

Vi har åben for online booking igen, men indtil videre udelukkende for patienter som er i aktive forløb hos fysioterapeuten. Hvis du er ny patient skal du stadig henvende dig på telefon eller mail for at aftale den første konsultation.